Image for CA3101E24A28SB03 is not available
CA3101E24A28SB03
DigiKey Part Number
CA3101E24A28SB03-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA3101E24A28SB03
Description
CONN RCPT FMALE 28P SILVER CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
28 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Packaging
Bag
Number of Positions
28
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Qualification
MIL-DTL-5015
Features
Shrink Boot Adapter
Shell Size - Insert
24-A28
Current Rating (Amps)
22A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
50V
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C