Image for CA3101E24-28PXBF80 is not available
CA3101E24-28PXBF80
DigiKey Part Number
CA3101E24-28PXBF80-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA3101E24-28PXBF80
Description
CIRCULAR CONNECTOR, CA-B SERIES,
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Category
Orientation
X
Packaging
Bag
Number of Positions
24
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Qualification
MIL-DTL-5015
Features
Strain Relief
Shell Size - Insert
24-28
Current Rating (Amps)
22A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
50V
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C