PBV-R010-F1-1.0
DigiKey Part Number
4423-PBV-R010-F1-1.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBV-R010-F1-1.0
Description
RES 0.01 OHM 1% 10W 4SIP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±1% 10W Through Hole Resistor 4-SIP Pulse Withstanding
Category
Features
Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
4-SIP
Resistance
Size / Dimension
0.886" L x 0.175" W (22.50mm x 4.45mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.815" (20.70mm)