IN-P55QDTRGBW
DigiKey Part Number
1830-IN-P55QDTRGBWTR-ND - Tape & Reel (TR)
1830-IN-P55QDTRGBWCT-ND - Cut Tape (CT)
1830-IN-P55QDTRGBWDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IN-P55QDTRGBW
Description
LED RGBW CLEAR 8PLCC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red, Green, Blue, White (RGBW) 624nm Red, 525nm Green, 470nm Blue LED Indication - Discrete 2V Red, 3.2V Green, 3.2V Blue, 3.2V White 8-SMD, J-Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IN-P55QDTRGBW Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V Red, 3.2V Green, 3.2V Blue, 3.2V White
Mfr
Current - Test
20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue, 30mA White
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Independent
Package / Case
8-SMD, J-Lead
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
5.50mm L x 5.00mm W
Lens Style
Round with Flat Top
Height (Max)
1.90mm
Lens Size
4.50mm Dia