XMC1302T016X0032ABXUMA1
DigiKey Part Number
XMC1302T016X0032ABXUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
XMC1302T016X0032ABXUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
XMC1302T016X0032ABXUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XMC1302T016X0032ABXUMA1
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 16TSSOP
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0 XMC1000 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH PG-TSSOP-16-8
EDA/CAD Models
XMC1302T016X0032ABXUMA1 Models
RAM Size
16K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 11x12b
Oscillator Type
Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M0
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Speed
32MHz
Supplier Device Package
PG-TSSOP-16-8
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)