Image for XC167CI32F40FBBAFXUMA1 is not available
XC167CI32F40FBBAFXUMA1
DigiKey Part Number
448-XC167CI32F40FBBAFXUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XC167CI32F40FBBAFXUMA1
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 144TQFP
Customer Reference
Detailed Description
C166SV2 XC16x Microcontroller IC 16-Bit 40MHz 256KB (256K x 8) FLASH PG-TQFP-144-7
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
12K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.35V ~ 2.7V
Part Status
Obsolete
Data Converters
A/D 16x8/10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
C166SV2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Size
16-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
40MHz