TLD55012QVXUMA1
DigiKey Part Number
TLD55012QVXUMA1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLD55012QVXUMA1
Description
IC LED DRIVER CTRLR PWM 48VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Driver IC 2 Output DC DC Controller Step-Down (Buck) Analog, PWM Dimming PG-VQFN-48-31
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TLD55012QVXUMA1 Models
Category
Voltage - Supply (Max)
40V
Manufacturer
Infineon Technologies
Voltage - Output
55V
Series
Frequency
200kHz ~ 700kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Dimming
Analog, PWM
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Type
DC DC Controller
Grade
Automotive
Topology
Step-Down (Buck)
Mounting Type
Surface Mount
Internal Switch(s)
No
Package / Case
48-VFQFN Exposed Pad
Number of Outputs
2
Supplier Device Package
PG-VQFN-48-31
Voltage - Supply (Min)
4.5V