TC297TB128F300SBBKXUMA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 1,778
Datasheet
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
TriCore™ AURIX™ Microcontroller IC 32-Bit Tri-Core 300MHz 8MB (8M x 8) FLASH PG-LFBGA-292-6
TC297TB128F300SBBKXUMA1
DigiKey Part Number
TC297TB128F300SBBKXUMA1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC297TB128F300SBBKXUMA1
Description
IC MCU 32BIT 8MB FLASH 292LFBGA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
384K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
RAM Size
2.75M x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3.3V, 5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 60x12b, 10 x Sigma-Delta
Core Processor
TriCore™
Oscillator Type
External
Core Size
32-Bit Tri-Core
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
300MHz