IQEH68NE2LM7UCGATMA1
DigiKey Part Number
448-IQEH68NE2LM7UCGATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IQEH68NE2LM7UCGATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IQEH68NE2LM7UCGATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IQEH68NE2LM7UCGATMA1
Description
TRENCH <= 40V
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 25 V 47A (Ta), 338A (Tc) 2.5W (Ta), 130W (Tc) Surface Mount PG-TTFN-9-3
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
0.68mOhm @ 20A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 369µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
48 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±16V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5200 pF @ 12 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 130W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
25 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TTFN-9-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V