IPQC65R017CFD7XTMA1
DigiKey Part Number
448-IPQC65R017CFD7XTMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPQC65R017CFD7XTMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPQC65R017CFD7XTMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPQC65R017CFD7XTMA1
Description
HIGH POWER_NEW
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 136A (Tc) 694W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-22
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 3.08mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
236 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
12338 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
694W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-HDSOP-22
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
17mOhm @ 61.6A, 10V