IPA60R170CFD7XKSA1
DigiKey Part Number
IPA60R170CFD7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA60R170CFD7XKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 8A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 8A (Tc) 26W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPA60R170CFD7XKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 300µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
28 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1199 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
26W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO220-FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
170mOhm @ 6A, 10V