IMYH200R012M1HXKSA1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 448-IMYH200R012M1HXKSA1-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IMYH200R012M1HXKSA1 |
Description | SIC DISCRETE |
Manufacturer Standard Lead Time | 39 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 2000 V 123A (Tc) 552W (Tc) Through Hole PG-TO247-4-U04 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | IMYH200R012M1HXKSA1 Models |
Category | Rds On (Max) @ Id, Vgs 16.5mOhm @ 60A, 18V |
Mfr | Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 48mA |
Series | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 246 nC @ 18 V |
Packaging Tube | Vgs (Max) +20V, -7V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 552W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Through Hole |
Drain to Source Voltage (Vdss) 2000 V | Supplier Device Package PG-TO247-4-U04 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 15V, 18V | Base Product Number |