IMSQ120R026M2HHXUMA1
DigiKey Part Number
448-IMSQ120R026M2HHXUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IMSQ120R026M2HHXUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IMSQ120R026M2HHXUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSQ120R026M2HHXUMA1
Description
SICFET 2N-CH 1200V 83A HDSOP16
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 83A (Tc) 410W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-16-221
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
26mOhm @ 27A, 18V
Manufacturer
Infineon Technologies
Vgs(th) (Max) @ Id
5.1V @ 8.6mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
54nC @ 0V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1990pF @ 800V
Part Status
Active
Power - Max
410W (Tc)
Technology
SiCFET (Silicon Carbide)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Package / Case
24-BSOP (0.606", 15.40mm Width), 16 Leads, Exposed Pad
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
83A (Tc)