IKY140N120CH7XKSA1
DigiKey Part Number
448-IKY140N120CH7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKY140N120CH7XKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 1200V 232A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 1200 V 232 A 962 W Through Hole PG-TO247-4-U10
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IKY140N120CH7XKSA1 Models
Category
Switching Energy
2.64mJ (on), 3.9mJ (off)
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
1032 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
50ns/407ns
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
101 ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
232 A
Package / Case
TO-247-4
Current - Collector Pulsed (Icm)
560 A
Supplier Device Package
PG-TO247-4-U10
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.15V @ 15V, 140A
Base Product Number
Power - Max
962 W