IKW75N65ET7XKSA1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 448-IKW75N65ET7XKSA1-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IKW75N65ET7XKSA1 |
Description | IGBT TRENCH FS 650V 80A TO247-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 39 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 333 W Through Hole PG-TO247-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | IKW75N65ET7XKSA1 Models |
Category | Input Type Standard |
Manufacturer Infineon Technologies | Gate Charge 435 nC |
Series | Td (on/off) @ 25°C 28ns/310ns |
Packaging Tube | Test Condition 400V, 75A, 4.7Ohm, 15V |
Part Status Active | Reverse Recovery Time (trr) 100 ns |
IGBT Type Trench Field Stop | Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ) |
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V | Grade Automotive |
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A | Qualification AEC-Q101 |
Current - Collector Pulsed (Icm) 225 A | Mounting Type Through Hole |
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.65V @ 15V, 75A | Package / Case TO-247-3 |