IKQ100N120CH7XKSA1
DigiKey Part Number
448-IKQ100N120CH7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKQ100N120CH7XKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 1200V 166A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 1200 V 166 A 721 W Through Hole PG-TO247-3-U01
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IKQ100N120CH7XKSA1 Models
Category
Switching Energy
6.7mJ (on), 2.52mJ (off)
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
696 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
66ns/547ns
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
148 ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
166 A
Package / Case
TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm)
400 A
Supplier Device Package
PG-TO247-3-U01
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.15V @ 15V, 100A
Base Product Number
Power - Max
721 W