IJW120R070T1FKSA1
DigiKey Part Number
2156-IJW120R070T1FKSA1-448-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IJW120R070T1FKSA1
Description
JFET PWR FIELD EFFECT
Customer Reference
Detailed Description
JFET N-Channel 1200 V 35 A 238 W Through Hole PG-TO247-3
Category
Current Drain (Id) - Max
35 A
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2000pF @ 19.5V (VGS)
Series
Resistance - RDS(On)
70 mOhms
Packaging
Bulk
Power - Max
238 W
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
N-Channel
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Breakdown (V(BR)GSS)
1200 V
Package / Case
TO-247-3
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Current - Drain (Idss) @ Vds (Vgs=0)
3.3 µA @ 1200 V