IAUS200N08S5N023ATMA1
DigiKey Part Number
IAUS200N08S5N023ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IAUS200N08S5N023ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IAUS200N08S5N023ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUS200N08S5N023ATMA1
Description
MOSFET N-CH 80V 200A HSOG-8
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 200A (Tc) 200W (Tc) Surface Mount PG-HSOG-8-1
EDA/CAD Models
IAUS200N08S5N023ATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
110 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7670 pF @ 40 V
Power Dissipation (Max)
200W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-HSOG-8-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.3mOhm @ 100A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 130µA