CY7C1515V18-167BZXI
DigiKey Part Number
CY7C1515V18-167BZXI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY7C1515V18-167BZXI
Description
IC SRAM 72MBIT PAR 165FBGA
Customer Reference
Detailed Description
SRAM - Synchronous, QDR II Memory IC 72Mbit Parallel 167 MHz 165-FBGA (15x17)
Category
Memory Organization
2M x 36
Packaging
Tray
Clock Frequency
167 MHz
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
1.7V ~ 1.9V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)