CY7C1370KV33-167AXIT
DigiKey Part Number
448-CY7C1370KV33-167AXITTR-ND - Tape & Reel (TR)
448-CY7C1370KV33-167AXITCT-ND - Cut Tape (CT)
448-CY7C1370KV33-167AXITDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY7C1370KV33-167AXIT
Description
IC SRAM 18MBIT PAR 100TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SRAM - Synchronous, SDR Memory IC 18Mbit Parallel 167 MHz 3.4 ns 100-TQFP (14x20)
Category
Memory Organization
512K x 36
Parallel
Series
Clock Frequency
167 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Access Time
3.4 ns
Part Status
Active
Voltage - Supply
3.135V ~ 3.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)