CY7C1354C-166BGCT
DigiKey Part Number
CY7C1354C-166BGCT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY7C1354C-166BGCT
Description
IC SRAM 9MBIT PARALLEL 119PBGA
Customer Reference
Detailed Description
SRAM - Synchronous, SDR Memory IC 9Mbit Parallel 166 MHz 3.5 ns 119-PBGA (14x22)
Category
Memory Organization
256K x 36
Mfr
Memory Interface
Parallel
Series
Clock Frequency
166 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Access Time
3.5 ns
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
3.135V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)