BSB165N15NZ3GXUMA1 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 150 V 9A (Ta), 45A (Tc) 2.8W (Ta), 78W (Tc) Surface Mount MG-WDSON-2, CanPAK M™
BSB165N15NZ3GXUMA1
DigiKey Part Number
BSB165N15NZ3GXUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSB165N15NZ3GXUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSB165N15NZ3GXUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSB165N15NZ3GXUMA1
Description
MOSFET N-CH 150V 9A/45A 2WDSON
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 110µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
35 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2800 pF @ 75 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Power Dissipation (Max)
2.8W (Ta), 78W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
MG-WDSON-2, CanPAK M™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
8V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
16.5mOhm @ 30A, 10V