77DE-06-12
DigiKey Part Number
2882-77DE-06-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77DE-06-12
Description
AC/AC WALL MNT ADPT 12VAC 500MA
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12VAC 500mA AC/AC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
Category
Voltage - Input
230VAC
Manufacturer
Ideal Power Ltd.
Voltage - Output
12VAC
Packaging
Box
Current - Output (Max)
500mA
Part Status
Active
Power (Watts)
6 W
Region Utilized
Europe
Applications
ITE (Commercial)
Form
Wall Mount
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.64" L x 1.91" W x 1.57" H (67.0mm x 48.5mm x 40.0mm)