40XA065BQ1200500
DigiKey Part Number
2882-40XA065BQ1200500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
40XA065BQ1200500
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 60 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
60 W
Manufacturer
Ideal Power Ltd.
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
4.49" L x 1.97" W x 1.34" H (114.0mm x 50.0mm x 34.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus, RCM, TUV
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
5A