20526-050E-01 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 20526-050E-01 |
Description | EVAFLEX 5-SE 50P |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 50 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
Category | Height Above Board 0.094" (2.40mm) |
Manufacturer I-PEX | Locking Feature Auto Lock |
Series | Cable End Type Notched, Tapered |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Material Phosphor Bronze |
Part Status Active | Contact Finish Gold |
Flat Flex Type FFC, FPC | Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP) |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Actuator Material Liquid Crystal Polymer (LCP) |
Connector/Contact Type Contacts, Top | Features Solder Retention |
Number of Positions 50 | Voltage Rating 50V |
Pitch 0.020" (0.50mm) | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Termination Solder | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
FFC, FCB Thickness 0.30mm | Housing Color Black |