NGCMB10AX07C
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
NGCMB10AX07C
DigiKey Part Number
480-6494-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NGCMB10AX07C
Description
SWITCH SNAP ACT DPST 10MA 30MV
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch DPST-NO/NC Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NGCMB10AX07C Models
Category
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Operating Force
1122gf
Series
Release Force
306gf
Packaging
Bulk
Operating Position
0.083" (2.1mm)
Part Status
Active
Pretravel
0.083" (2.1mm)
Circuit
DPST-NO/NC
Differential Travel
0.047" (1.2mm)
Switch Function
On-Mom, Off-Mom
Overtravel
0.193" (4.9mm)
Current Rating (Amps)
10mA (DC)
Mechanical Life
5,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 mV
Electrical Life
500,000 Cycles
Actuator Type
Roller Plunger
Operating Temperature
-25°C ~ 75°C