392JB25K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Precision Electronics Corporation
In Stock: 42
Datasheet
25k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.5W, 1/2W PC Pins
392 SERIES
392JB25K
DigiKey Part Number
392JB253-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
392JB25K
Description
POT 25K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Customer Reference
Detailed Description
Category
Adjustment Type
Top Adjustment
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Rotation
295°
Series
Resistive Material
Conductive Plastic
Packaging
Bulk
Termination Style
PC Pins
Part Status
Obsolete
Actuator Type
Slotted
Resistance (Ohms)
25k
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Tolerance
±10%
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Bushing Thread
1/4-32
Built in Switch
None
Mounting Type
Panel Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Round - 0.510" Dia (12.95mm)