RDDB-50S-LNA(05) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Image for RDDB-50S-LNA(05) is not available
RDDB-50S-LNA(05)
DigiKey Part Number
RDDB-50S-LNA(05)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDDB-50S-LNA(05)
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
RDDB-50S-LNA(05) Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
350V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C