PCN10MC-64S-2.54DSA(72) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 8,986
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
Datasheet
In Stock: 226
In Stock: 80
Amphenol CS (FCI)
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 660
In Stock: 260
In Stock: 89
In Stock: 5
64 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Through Hole
PCN10MC-64S-2.54DSA(72)
PCN10MC-64S-2.54DSA(72)
PCN10MC-64S-2.54DSA(72)
DigiKey Part Number
H11210-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN10MC-64S-2.54DSA(72)
Description
CONN DIN RCPT 64POS
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PCN10MC-64S-2.54DSA(72) Models
Category
Style
B
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
64
Pitch
0.100" (2.54mm)