PCN10-96S-2.54C
PCN10-96S-2.54C
PCN10-96S-2.54C
DigiKey Part Number
H122315-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN10-96S-2.54C
Description
CONN DIN RCPT 96POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
96 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Free Hanging (In-Line)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCN10-96S-2.54C Models
Category
Style
C
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Termination
Crimp
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
96
Pitch
0.100" (2.54mm)