PCN10-96P-2.54DS-77
PCN10-96P-2.54DS-77
PCN10-96P-2.54DS(77)
DigiKey Part Number
H126282-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN10-96P-2.54DS(77)
Description
CONN DIN HDR 96POS
Customer Reference
Detailed Description
96 Position Din Connector Header, Male Pins Gold Through Hole, Right Angle
Category
Number of Rows
3
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Series
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector Type
Header, Male Pins
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
96
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Material - Insulation
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch
0.100" (2.54mm)