PCN10-96P-2.54DS(71) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (FCI)
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 285
Datasheet
In Stock: 197
In Stock: 0
In Stock: 347
In Stock: 918
In Stock: 117
Image for PCN10-96P-2.54DS(71) is not available
PCN10-96P-2.54DS(71)
DigiKey Part Number
PCN10-96P-2.54DS(71)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN10-96P-2.54DS(71)
Description
CONN DIN HDR 96POS
Customer Reference
Detailed Description
96 Position Din Connector Header, Male Pins Gold Through Hole, Right Angle
Category
Number of Rows
3
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector Type
Header, Male Pins
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
96
Pitch
0.100" (2.54mm)