PCN10-48S-2.54DSA(77) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 2,493
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 603
In Stock: 20
3M
3M
Image for PCN10-48S-2.54DSA(77) is not available
PCN10-48S-2.54DSA(77)
DigiKey Part Number
PCN10-48S-2.54DSA(77)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN10-48S-2.54DSA(77)
Description
CONN DIN RCPT 48POS
Customer Reference
Detailed Description
48 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Through Hole
Category
Number of Rows
3
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Through Hole
Series
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
48
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Material - Insulation
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch
0.100" (2.54mm)