PCN10-32P-2.54DS(72)
PCN10-32P-2.54DS(72)
PCN10-32P-2.54DS(72)
DigiKey Part Number
H11157-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN10-32P-2.54DS(72)
Description
CONN DIN HDR 32POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32 Position Din Connector Header, Male Pins Gold Through Hole, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCN10-32P-2.54DS(72) Models
Category
Style
B
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Series
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Header, Male Pins
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
32
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.100" (2.54mm)