MDF6-6DS-3.5C
DigiKey Part Number
H124180-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDF6-6DS-3.5C
Description
CONN SOCKET HSG 6POS 3.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Rectangular Connectors - Housings Socket White 0.138" (3.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MDF6-6DS-3.5C Models
Category
Row Spacing
0.197" (5.00mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
White
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.138" (3.50mm)