LF10WBR-4S
DigiKey Part Number
HR557-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LF10WBR-4S
Description
CONN RCPT FMALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LF10WBR-4S Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tray
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
10A
Shell Size - Insert
10
Voltage Rating
125VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C