GT25H2-16DP-2.2H | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | GT25H2-16DP-2.2H |
Description | CONN PIN HEADER PCB SMD R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount, Right Angle 16 position 0.087" (2.20mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | GT25H2-16DP-2.2H Models |
Category | Mounting Type |
Mfr | Termination Solder |
Series | Fastening Type Latch Holder |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Insulation Height 0.512" (13.00mm) |
Part Status Active | Contact Shape Square |
Connector Type | Contact Finish - Mating Tin |
Contact Type Female Socket | Contact Finish - Post Tin |
Pitch - Mating | Contact Material Brass |
Number of Positions | Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS) |
Number of Rows 2 | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |