FX23L-60P-0.5SV8 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | FX23L-60P-0.5SV8-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FX23L-60P-0.5SV8 |
Description | CONN HDR |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FX23L-60P-0.5SV8 Models |
Category | Number of Rows 2 |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Mounting Type Surface Mount |
Series | Features Board Guide |
Packaging Tray | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness 4.00µin (0.100µm) |
Connector Type Header, Outer Shroud Contacts | Height Above Board 0.270" (6.85mm) |
Number of Positions 64 (60 + 4 Power) | Base Product Number |
Pitch 0.020" (0.50mm) |