DF9-41S-1V(32) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF9-41S-1V(32) |
Description | CONN RCPT 41POS SMD TIN |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 41 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Tin |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF9-41S-1V(32) Models |
Category | Number of Rows 2 |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Mounting Type Surface Mount |
Series | Features Board Guide, Solder Retention |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Finish Tin |
Part Status Active | Contact Finish Thickness 39.4µin (1.00µm) |
Connector Type Receptacle, Outer Shroud Contacts | Mated Stacking Heights 4.3mm |
Number of Positions 41 | Height Above Board 0.130" (3.30mm) |
Pitch 0.039" (1.00mm) | Base Product Number |