DF7-3P-7.92DSA
DigiKey Part Number
H2679-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF7-3P-7.92DSA
Description
CONN HEADER VERT 5POS 7.92MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 5 position 0.312" (7.92mm)
Contact Length - Mating
0.276" (7.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.508" (12.90mm)
Number of Positions Loaded
3
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Insulation Color
Beige
Mounting Type
Mated Stacking Heights
21.5mm