DF7-3P-7.92DS
DigiKey Part Number
H2690-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF7-3P-7.92DS
Description
CONN HEADER R/A 5POS 7.92MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 5 position 0.312" (7.92mm)
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Length - Mating
0.276" (7.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.303" (7.70mm)
Part Status
Obsolete
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Number of Rows
1
Features
Board Guide
Number of Positions Loaded
3
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C