DF65-7P-1.7V(21) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF65-7P-1.7V(21) |
Description | CONN HEADER SMD 7POS 1.7MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount 7 position 0.067" (1.70mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF65-7P-1.7V(21) Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Fastening Type Latch Lock |
Series | Insulation Height 0.065" (1.65mm) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Shape Rectangular |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Tin |
Connector Type | Contact Finish - Post Tin |
Contact Type Male Blade | Contact Material Brass |
Pitch - Mating | Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP) |
Number of Positions | Features Solder Retention |
Number of Rows 1 | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |