DF62W-3S-2.2C
DigiKey Part Number
H124898-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF62W-3S-2.2C
Description
CONN SOCKET HSG 3POS 2.20MM
Customer Reference
Detailed Description
3 Rectangular Connectors - Housings Socket White 0.087" (2.20mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF62W-3S-2.2C Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Last Time Buy
Color
White
Connector Type
Features
Water Resistant
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions
Operating Temperature
-35°C ~ 105°C
Pitch
0.087" (2.20mm)