DF60A-2S-10.16C
DF60A-2S-10.16C
DF60A-2S-10.16C
DigiKey Part Number
H125785-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF60A-2S-10.16C
Description
CONN RCPT HSG 2POS 10.16MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.400" (10.16mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF60A-2S-10.16C Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.400" (10.16mm)