DF60-3P-10.16DSA(27) | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 26-DF60-3P-10.16DSA(27)-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF60-3P-10.16DSA(27) |
Description | CONN HDR 3POS 10.16MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 3 position 0.400" (10.16mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF60-3P-10.16DSA(27) Models |
Category | Contact Length - Post 0.150" (3.81mm) |
Mfr | Insulation Height 0.846" (21.50mm) |
Series | Contact Shape Rectangular |
Packaging Tray | Contact Finish - Mating Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm) |
Connector Type | Contact Finish - Post Gold |
Contact Type Male Blade | Contact Material Copper Alloy |
Pitch - Mating | Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT) |
Number of Positions | Features Board Guide |
Number of Rows 1 | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |