DF3-11S-2C is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 14,257
Datasheet
11 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.079" (2.00mm)
DF3-11S-2C
DigiKey Part Number
H2092-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF3-11S-2C
Description
CONN RCPT HSG 11POS 2.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DF3-11S-2C Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Color
Black
Part Status
Active
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.079" (2.00mm)