DF3-10P-2DS(01) | |
|---|---|
DigiKey Part Number | H3915-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF3-10P-2DS(01) |
Description | CONN HEADER R/A 10POS 2MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.079" (2.00mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF3-10P-2DS(01) Models |
Category | Fastening Type Push-Pull |
Mfr | Contact Length - Mating 0.122" (3.10mm) |
Series | Contact Length - Post 0.114" (2.90mm) |
Packaging Bag | Insulation Height 0.197" (5.00mm) |
Part Status Active | Contact Shape Square |
Connector Type | Contact Finish - Mating Gold |
Contact Type Male Pin | Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm) |
Pitch - Mating | Contact Material Brass |
Number of Positions | Insulation Material Polyamide (PA), Nylon |
Number of Rows 1 | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Number of Positions Loaded All | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style | Insulation Color Black |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Current Rating (Amps) 3A |