DF22R-2P-7.92DS(05)_View2
Connectors for the Smart House - Hirose
DF22R-2P-7.92DS(05)
DigiKey Part Number
H10706-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF22R-2P-7.92DS(05)
Description
CONN HEADER R/A 2POS 7.92MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 2 position 0.312" (7.92mm)
EDA/CAD Models
DF22R-2P-7.92DS(05) Models
Category
Contact Length - Mating
0.354" (9.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.146" (3.70mm)
Series
Insulation Height
0.480" (12.20mm)
Packaging
Bag
Contact Shape
Square
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Mating
Tin-Copper
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Number of Positions
Features
Board Guide
Number of Rows
1
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
25A
Mounting Type
Voltage Rating
1000V