DF20F-20DP-1V(56) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 2,310
Datasheet
Connector Header Surface Mount 20 position 0.039" (1.00mm)
DF20F-20DP-1V(56)
DigiKey Part Number
H10727TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF20F-20DP-1V(56)
Description
CONN HEADER SMD 20POS 1MM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DF20F-20DP-1V(56) Models
Category
Insulation Height
0.181" (4.60mm)
Mfr
Contact Shape
Rectangular
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Post
Gold
Connector Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Features
Pick and Place, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Natural
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
1A
Style
Voltage Rating
100V
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
5.8mm