DF1BZ-12DP-2.5DSA
DF1BZ-12DP-2.5DSA
DF1BZ-12DP-2.5DSA
DigiKey Part Number
H11046-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF1BZ-12DP-2.5DSA
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.098" (2.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF1BZ-12DP-2.5DSA Models
Category
Contact Length - Mating
0.177" (4.50mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.142" (3.60mm)
Series
Overall Contact Length
0.417" (10.60mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.374" (9.50mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Rows
2
Features
Keying Slot
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
White
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
14mm